STOWARZYSZENIE OSÓB
NIEPEŁNOSPRAWNYCH I CHORYCH
NA RAKA
Władze

Dane

Historia

Statut

Akcje

Dobroczyńcy

Letnia przygoda w Ciechocinku

Czerwiec – 09.06.2014 r. - 20.06.2014

Jak co roku w sezonie letnim wyjechaliśmy na 12 – dniowy. Obóz Rehabilitacyjno – Usprawniający do Centrum Niezależnego Życia „ Sajgon” w Ciechocinku z osobami mającymi problemy z poruszaniem się i jeżdżącymi na wózkach.

Grupa – Stowarzyszenie „ Szansa na Życie” liczyła 24 osoby: uczestnicy, opiekunowie, wolontariusze.

Organizator obozu – Centrum Niezależnego Życia „ Sajgon” w Ciechocinku, przygotował mnóstwo zajęć związanych z rehabilitacją i usprawnieniem w życiu codziennym naszych uczestników.

Rano – gimnastyka, po śniadaniu - rehabilitacja na koniach, po obiedzie – ćwiczenia w basenie solankowym w celu poprawienia kondycji ruchowej, po kolacji – spacery wieczorne: podziwianie pięknych kompozycji kwiatowych, podświetlanych fontann, zegara kwiatowego, którego kompozycja co roku jest inna, spacery przy tężniach. Przejażdżki tramwajem konnych po Ciechocinku dostarczyły nam poznanie wspaniałych zabytków i uzdrowisk.

Uczestniczyliśmy w XIX Prezentacji Artystycznej „ Sztuka bez Barier” pod patronatem Burmistrza miasta Ciechocinka w Teatrze Letnim. Ta tradycja trwa już od 19 lat.

Pomysłodawcą jest Jerzy Szymański – pełnomocnik Ciechocinka ds. osób niepełnosprawnych.

Wykonawcami są artyści i piosenkarze niepełnosprawni i ich przyjaciele.

Wystąpił zespół „ Skołowani”, Mateusz Tomaszewicz, Katarzyna Maria Nowak z Wrocławia – podopieczna fundacji „ Mimo Wszystko”. Krzysztof Toczko „ Partyzant” z synem Mikołajem oraz zespół „ Babszyt”. Koncert trwał do późnych godzin wieczornych. Emocje były niesamowite!

Żeby nie było monotonii naszego pobytu, zorganizowany był wyjazd do Raciążka. Zwiedzaliśmy tam kościół i muzeum oraz ruiny zamku Biskupów Warmińsko – Kujawskich z XV w.

Odwiedziliśmy naszego przyjaciela Norberta, który mieszka na stałe w DPS w Raciążku.

Uczestniczyliśmy w warsztatach terapii zajęciowej w Aleksandrowie Kujawskim Ośrodek ten ofiaruje nam prace wykonywane przez osoby niepełnosprawne na licytacje, gdy organizujemy Bal Charytatywny.

Nasi uczestnicy brali udział w wykonywaniu różnych prac ( malowanie na szkle farbami, wycinanie w steropianie, robienie pięknych witraży, wykonywanie z wełny bransoletek na rękę).

Przed wyjazdem zrobiliśmy razem wspólne zdjęcie. Wszyscy nasi uczestnicy marzą o utworzeniu takich WARSZTATÓW .

Byłaby to wspaniała rzecz dla osób, które przebywają w domach i nie wiedzą, co ze sobą mają zrobić.

Na zakończenie pobytu w Obozie Rehabilitacyjno – Usprawniającym zorganizowaliśmy grill i dyskotekę dla wszystkich uczestników. Wesoło i radośnie bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki.

Następnego dnia wyjechaliśmy do swoich domów z wielkim żalem po tak wspaniałych przeżyciach i atmosferze, jak panowała tu w „ Sajgonie”. Chętnie będziemy wracać do tak wspaniałych przyjaciół.

WR.


POWRÓT